FIRST GLOBAL

FIRST Global jest organizacją pożytku publicznego z siedzibą w USA 501©(3) not-for-profit założoną przez założyciela FIRST® (For Inspiration and Recognition of Science and Technology), Deana Kamena. NASZĄ MISJĄ jest inspirowanie przywództwa i innowacyjności wśród młodzieży ze wszystkich krajów poprzez edukację w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki – znanych również jako STEM.
Wspierając komunikację międzykulturową i współpracę między uczniami szkół średnich na całym świecie poprzez STEM, dajemy im możliwość wspólnego stawiania czoła najbardziej palącym wyzwaniom świata i opracowywania rozwiązań, które poprawią jakość życia wszystkich ludzi. FIRST Global Challenge jest naszym mechanizmem do osiągnięcia tego celu. Poprzez zgromadzenie przyszłych liderów STEM w angażującej i wspólnej rywalizacji, która uświadamia znaczenie, ekscytację i możliwość zastosowania edukacji STEM, FIRST Global wykorzystuje roboty do budowania dzieci, które mają pewność siebie, umiejętności, wyobraźnię, odwagę i wizję, by robić ważne rzeczy.
FIRST Global stara się również przekonać rządy różnych krajów i organizacje na całym świecie, aby przyjęły edukację STEM i wspierały ją poprzez inwestowanie w młodych ludzi, którzy wkrótce zaczną odgrywać ważną rolę w świecie.

FIRST Robotics Competition

Pierwszym i najbardziej zaawansowanym programem opracowanym przez organizację jest FIRST Robotics Competition (FRC), którego celem jest zachęcanie młodych ludzi, aby rozwijać się pod względem technicznym, dając im doświadczenie w pracy z inżynierami podczas budowania robota. Pierwszy konkurs odbył się w 1992 roku. Od tego czasu, ponad 3128 drużyn łączących ponad 75 000 uczniów z 24 krajów takich jak:
Australii, Brazylii, Kanady, Turcji, Izraela, Meksyku, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Polski, Chin. 
W Polsce są trzy drużyny – pierwszą jest FRC 5883 Spice Gears z Kraśnika, woj. Lubelskiego, założona w październiku 2015r
Tematyka konkurencji zmienia się co roku, a zespoły mogą użyć ponownie tylko niektórych komponentów z poprzednich lat. Roboty mają ograniczenia wymiarowe i wagowe. Każda drużyna na początku sezonu dostaje podstawowy zestaw części. Rejestracja i zestaw kosztują około 6000 dolarów amerykańskich. Poza tym drużyny mogą wydać na swojego robota jeszcze 3500 dolarów amerykańskich, co ma na celu zmniejszenie wpływu pieniędzy na konkurencyjność drużyn. Szczegóły odnośnie do konkurencji w danym sezonie zostają zwykle ogłaszane w pierwszą sobotę stycznia (z wyjątkiem kiedy sobota wypada 1 lub 2 stycznia) po czym drużyny mają 6 tygodni na zaprojektowanie, skonstruowanie i zaprogramowanie robota.

FIRST LEGO LEAGUE

W 1998 został utworzony program FIRST LEGO League (FLL), podobny do FIRST Robotics Competition. Skierowany do uczniów w wieku od 9 do 14 używających zestawów klocków LEGO i środowiska programistycznego ROBOLAB bazującego na LabVIEW  Połączenie wymiennych części LEGO , programowalnego układu, czujników i wspomnianego oprogramowania, zapewniają dzieciom i nastolatkom możliwość budowania prostych modeli robotów. Konkurs wykorzystuje również element pewnego rodzaju projektu, który jest każdego roku dotyczy innej tematyki (np. ochrony środowiska), najczęściej problemu w świecie rzeczywistym.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie worldskills-Akademia-Robotyki-1.png

ROBOTYKA MOBILNA


Do zadań inżynierów robotyki należy projektowanie i budowanie robotów, które używane są do wykonywania zadań zbyt niebezpiecznych, skomplikowanych lub monotonnych dla człowieka.


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Arena-Akademia-Robotki-WorldSkills-1024x768.jpg